Wydarzenia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Kiermasz IV 16-17 003

więcej foto…

 

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO od 1995 r. w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Pomysł oddania hołdu książce i jej twórcom wywodzi się z Katalonii, gdzie w Dniu Św. Jerzego książka i róża stanowią tradycyjny podarunek.
Nasza biblioteka, jak co roku włączyła się w obchody tego święta i dlatego właśnie w kwietniu wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z oferty kiermaszowej „Taniej książki”. Poza tym na forum szkoły nagrodziliśmy naszych najaktywniejszych czytelników, osoby, które wyróżniły się w konkursie czytelniczym „Co pamiętasz ze swoich lektur i nie tylko” oraz uczniów wyróżnionych w konkursie fotograficznym – promującym czytelnictwo – zatytułowanym: „Z książka na pierwszym planie”.
Wyróżnieni w konkursie czytelniczym „Co pamiętasz ze swoich lektur i nie tylko”:
I miejsce

Jaglarska Wiktoria II b
II miejsce ex aequo
Zbrzezna Natalia II a
Szwejk Joanna III c
III miejsce
Szwejk Eliza II b
Wyróżnienie
Szwejk Aneta III a
Osiągnięcia czytelnicze
Cesarz Dominika II a
Dolecki Sebastian III b
Lustyk Agata III c

Uczniowie wyróżnieni w konkursie fotograficznym – promującym czytelnictwo – zatytułowanym: „Z książka na pierwszym planie”.
I miejsce ex aequo
Mikołajska Magdalena III c
Jaglarska Wiktoria II b
II miejsce
Siemek Jakub I a
III miejsce ex aequo
Łukaszewska Kinga I a
Czekalińska Sylwia III b

Spotkanie z panią Anną Onichimowską


więcej foto…

5 grudnia 2016 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Karniewo odbyło się spotkanie autorskie z panią Anną Onichimowską. Pisarka jest autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także scenariuszy filmowych. Poetka, pisze również felietony i jest laureatką wielu nagród. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 uroczystym przywitaniem wszystkich uczniów, zgromadzonych i samego gościa. Autorka opowiadała między innymi o swoich książkach. Przy każdej pozycji, wyjaśniała co skłoniło ją do napisania takiej powieści oraz czytała jej fragment by zachęcić nas do przeczytania jej. Sposób pani Anny to zdecydowanie strzał w dziesiątkę. Wielu uczniom spodobały się te książki, byli niezwykle ciekawi zakończenia poznanych historii.
Szczególną uwagę wszystkich, przykuła książka „Hera moja miłość” oraz zbiór opowiadań – „Dziesięć Stron Świata”, który otrzymał tytuł „ważnej książki dziesięciolecia” Kampanii społecznej fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, a także powieść „Koniec gry”, nominowaną do konkursu Polskiej Sekcji IBBY jako „Książka Roku 2012”.
Ze spotkania dowiedzieliśmy się również co ważne jest w zawodzie pisarza. Nasz gość podzielił się z nami doświadczeniami, zaznaczył że dla autora najważniejszy jest czytelnik. Nie obyło się również bez ciekawostek i zabawnych anegdot na temat tego zawodu.
Po historii pani Onichimowskiej nadszedł czas na pytania uczniów. Okazało się że hobby naszego gościa to nie tylko pisanie ale też podróże i… sporty ekstremalne. Po za tym, jej ulubioną książką jest „Opowiadania z Krainy Muminków”. Pani Anna nie ukrywała sympatii do dzieci i utworów dla nich przeznaczonych, co spotkało się z wielka aprobatą młodszej widowni. Na koniec przedstawicielka naszego gimnazjum podziękowała autorce za spotkanie i wręczyła kwiaty. Po wszystkim, można było nabyć książki pani Onichimowskiej oraz zdobyć autograf. Wydarzenie zakończyło się gromkimi brawami dla naszego gościa. Uczniowie w dobrych nastrojach wrócili do szkoły. Spotkanie można uznać za jak najbardziej udane.

Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole


11 listopada 2016

 

 

 

więcej foto…

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


więcej foto…

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece co roku włączamy się w obchody tego święta. Jednym z głównych działań była akcja czytelnicza ,,Nie oceniaj książki po okładce”, która cieszyła się duży powodzeniem. Uczniowie wypożyczali książki owinięte szarym papierem i opatrzone krótkim, dwuzdaniowym opisem. W domu wypożyczający mogli zdjąć papier i dowiedzieć się, jaką książkę wypożyczyli. W piątek została przygotowana wystawa najnowszych książek i czasopism.
Uczniowie i nauczyciele mogli być również uczestnikami kiermaszu taniej książki o ciekawej i szerokiej tematyce. W tym czasie została przeprowadzona ankieta o zainteresowaniach i oczekiwaniach czytelników w bibliotece.
To były ciekawe akcje, ale to nie wszystko. Mamy zaplanowane jeszcze dwa konkursy: czytelniczy “Co pamiętasz ze swoich lektur i nie tylko”, oraz konkurs fotograficzny ,,Z książką w tle”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie autorskie z pisarką książek dla dzieci i młodzieży Anną Onichimowską.

“Narodowe czytanie”


więcej foto…

30 września 2016r. przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe czytanie”, którą objęła patronatem para prezydencka. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa dbałość o kulturę słowa, promowanie bogactwa literatury polskiej oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. W naszej szkole nad wszystkim czuwała A. Wronowska oraz nasi poloniści. W tym roku głośno czytano znakomite dzieło Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”.
W widowisku wzięli udział: narrator – Patrycja Gronowska, Neron – Marcin Ochtabiński, Poppea – Dominika Cesarz, Petroniusz – Sebastian Wiśniewski oraz Winicjusz – Jakub Dymowski. Spektakl, w ciszy i skupieniu, oglądali uczniowie klas I.

XIII Turniej „Mistrz Dobrych Manier”


więcej foto…

14.XII.2015r. w naszej szkole odbył się XIII Turniej „Mistrz Dobrych Manier” zorganizowany przez szkolną bibliotekę.
Jury w składzie: p. dyrektor Ewelina Stępkowska, p. Elżbieta Wierzbicka, p. Joanna Jaworska podało wyniki.
Mistrzami Dobrych Manier w naszej szkole zostały: Patrycja Gronowska i Natalia Zabielska.
II miejsce Katarzyna Lewandowska i Wiktoria Łyszkowska,
III miejsce: Dominik Borucki i Bartek Rzewnicki.

Gratulujemy!

5 listopada 2015r. – spotkanie z pisarką Ewą Nowak.


Ewa Nowak to pisarka książek dla młodzieży. Jednym z jej dzieł jest utwór p.t. ‘’Bardzo
biała wrona’’. Gimnazjaliści oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Karniewie 5 listopada 2015 roku udali się do GBP na spotkanie się z pisarką.
Uroczystość rozpoczęła się od pięknego przywitania, którym zajęła się uczennica klasy Ia
Aleksandra Szymańska. Później pisarka zaczęła opowiadać o sobie. Dowiedzieliśmy się, że
kiedy była w pierwszej klasie, nie umiała ani czytać ani pisać. Jej starszy brat, mówiąc o
szkole, naopowiadał młodszej siostrze samych bzdur. Według niego w szkole wszyscy się
biją: uczniowie z uczniami, uczniowie z nauczycielami, nauczyciele z woźnymi, woźni z
dyrektorem, a korytarzem płynie krew. To dlatego na rozpoczęcie roku mała Ewa założyła
kalosze i nie było mocnych, żeby ją od tego pomysłu odwieźć. Pani Nowak mówiła też o tym, że jej mama dużo czasu poświęcała swojej córce, czytając jej różnorodne teksty. Później pisarka zdradziła uczestnikom, jak to było z jej nauką czytania, nadpobudliwością i pierwszą miłością. Z tej swobodnej opowieści wyłoniła się dość dobra uczennica, która zaczęła dostawać same bardzo dobre oceny i stała się kujonem. Pani Ewa stwierdziła, że swój sukces zawdzięcza mamie, bibliotekarce, chłopakowi w którym się zakochała, swojemu niedotlenieniu mózgu i ADHD. Wszystkim obecnym dała pracę domową, która ma być zrobiona do wtorku, a tak – zakochać się. Później przyszedł czas na opowieści o książkach.

Spotkanie aut. E. Nowak 15-16 084

więcej foto…

Spotkanie autorskie


22 września 2015r. biblioteka szkolna organizowała wyjazd do Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim na spotkanie autorskie z p. Marią Fox autorką książek dla młodzieży i dorosłych.

 Konkurs Dobrych Manier


KDM 18 14-15

Jak co roku w naszym gimnazjum, tym razem przed świętami wielkanocnymi, odbył się Konkurs Dobrych Manier,  zorganizowany przez p. A. Wronowską. Turniej prowadziła Aneta Kuczyńska z klasy IIb.  Punkty zapisywała Agata Banasiak z klasy II b. W składzie jury zasiadały: pani wicedyrektor – Ewelina Stępkowska, pani Elżbieta Wierzbicka i pani Ewa Balińska.

Ogólnopolskie Wybory Książek


więcej foto…

17 marca 2015r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie w ramach przedsięwzięcia zainicjowanego przez redakcję „Biblioteki w szkole” i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych zostały zorganizowane “Ogólnopolskie Wybory Książek”. Akcja, której patronuje Minister Edukacji Narodowej Joanna Kuzik-Rostkowska, miała na celu m.in. poznanie i upowszechnianie faktycznych zainteresowań czytelniczych uczniów oraz dostosowanie księgozbioru do potrzeb czytelników.

Spotkanie autorskie z Panią Barbarą Ciwoniuk


więcej foto…

19 listopada 2014 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Karniewie odbyło się spotkanie z autorką powieści dla młodzieży Barbarą Ciwoniuk. Przedsięwzięcie, w którym uczestniczyło blisko 80 osób, zostało zorganizowane przez: panią Krystynę Kucińską – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Karniewie oraz panią Anetę Wronowską – bibliotekarkę Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie.
Pisarka w swoich książkach opowiada o problemach młodych ludzi: wykluczeniu, samotności, konfliktach z rówieśnikami i dorosłymi, niepełnosprawności, śmierci bliskich. Na początku spotkania kobieta powiedziała kilka słów o sobie i swojej twórczości. W wieku 40 lat zadebiutowała pierwszą książką pt. „Igor”, której bohater – dyslektyk odsłania przed czytelnikami świat, z jakim borykał się w domu oraz w szkole. „Igor” został nominowany przez Polską Sekcję IBBY do programu „ Outstanding Books for Young People with Disabilities 2007”( Wybitne książki dla młodych osób z dysfunkcjami- edycja 2007). Pisarka ma też na koncie inne liczne sukcesy, m. in. powieść „Musisz to komuś powiedzieć”, za którą otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2011 PS IBBY. Losy bohaterów jej książek pokazują, że nie wolno się poddawać, trzeba szukać wyjścia z trudnej sytuacji.
Na koniec pani Ciwoniuk odpowiadała na zadawane przez młodzież pytania. Publiczność była pod dużym wrażeniem. Autorka upamiętniła swój przyjazd wpisami do kronik oraz książek. Spotkanie trwało około dwóch godzin i przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie nagrodzili gościa owacjami na stojąco i bukietem kwiatów.

„Poezja może być ciekawa? – spotkanie z p. Stefanem Żaglem


Obraz 011

więcej foto…

22 maja 2014r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Karniewie odbyło się spotkanie autorskie z panem Stefanem Żaglem autorem wielu wierszy, pisarzem i dziennikarzem. Organizatorami przedsięwzięcia były: pani Krystyna Kucińska i pani Aneta Wronowska. Na dobry początek uczennica naszego gimnazjum – Dominika Łachmańska przywitała gościa. Pisarz opowiadał o swojej twórczości, życiu. Wyjaśnił też, czym jest poezja. W młodości studiował chemię, wiązał z tą działalnością wielkie plany na przyszłość. Później jednak skończył kurs dziennikarski i rozpoczął pracę w warszawskiej gazecie. Podczas spotkania mieliśmy okazję wspólnie poczytać wiersze autora i uczestniczyć w krótkim konkursie. W nagrodę dostaliśmy nagrody książkowe. Najbardziej aktywni otrzymali tomiki wierszy z dedykacją poety. Pod koniec spotkania autor udzielił nam krótkiego wywiadu, w którym przedstawił swoje rady na przyszłość. Powiedział, że „ Marzenia są jak skrzydła u rąk” i warto dążyć do ich spełnienia. Spotkanie odbyło się bardzo miłej atmosferze.

Spotkanie z pasjonatem historii panem Janem Chmielewskim


Pan Jan Chmielewski

więcej foto…

19.05.2014r. o godz. 8.50 w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Janem Chmielewskim, który jest poetą, pisarzem,     a przede wszystkim kolekcjonerem i pasjonatem historii regionalnej. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu klas drugich pt. „Jak przygotować wystawę – 75 rocznica wybuchu II wojny światowej” prowadzonej przez p. A. Wronowską i p. E. Wierzbicką. Pan Chmielewski przywiózł eksponaty pochodzące z II wojny światowej. Zobaczyliśmy: umundurowanie, wyposażenia i uzbrojenie żołnierzy. Każdy z tych przedmiotów opatrzył jakąś ciekawostką. Poeta pokazał nam również zdjęcia i gazety z czasów wojny oraz opowiedział o tym, w jakich okolicznościach nabywał te cenne znaleziska. Warto dodać, że większość z nich jest oryginalna. Na koniec spotkania pisarz pozwolił nam przymierzyć mundury, hełmy i dokładnie obejrzeć resztę eksponatów. Zainteresowani mogli zadawać pytania. Po spotkaniu pan Jan podarował naszej szkole książkę pt. „Szepty duszy” ze specjalną dedykacją. Tekst będzie dostępny w bibliotece. I jeszcze coś dla wielbicieli II wojny światowej. Eksponaty zgromadzone przez naszego gościa będzie można obejrzeć na wystawie, która jest zaplanowana na 1 IX 2014 r. w naszym gimnazjum. Zapraszamy.

Spotkanie z Panem Arkadiuszem Niemirskim


Spotkanie z A.Niemirskim

więcej foto…

5 maja 2014 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Karniewie odbyło się spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim twórcą powieści detektywistycznych, przygodowych dla młodzieży i dorosłych, kontynuatorem serii książek o „Panu Samochodziku”. Organizatorami przedsięwzięcia, w którym uczestniczyło ponad 70 osób, były: Pani Krystyna Kucińska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Karniewie oraz Pani Aneta Wronowska – bibliotekarz Publicznego Gimnazjum w Karniewie.
Na początku uczennica gimnazjum serdecznie powitała gościa. Pisarz opowiadał o swoim życiu, dzieciństwie i młodości. Dowiedzieliśmy się, że w czasach licealnych występował w kabaretach. Swoje zamiłowanie do czytania odkrył po przeczytaniu książki pt. „Pan Samochodzik”. Pan Arkadiusz był zdolnym uczniem, jego ulubionym przedmiotem była geografia. Jednym z marzeń epika jest podróż w kosmos oraz zdobycie Oscara. Słuchając odpowiedzi na nasze pytania dowiedzieliśmy się, że A. Niemirski napisał ciąg dalszy przygód „Pana Samochodzika”, a zaś „Prowokatorowi” poświęcił około 4 lat. Powieść ukaże się niebawem. Autor nie ukrywał, że liczy na sukces. Pan Arkadiusz jest człowiekiem, który lubi opowiadać. Jest bardzo wesołym i szczerym człowiekiem z uporem dążącym do określonego celu.
Spotkanie trwało około dwóch godzin i przebiegło w miłej atmosferze. Zadowoleni i zmotywowani do czytania podziękowaliśmy gościowi za poświęcony czas i życzyliśmy dalszych sukcesów.

Konkurs “Z mitologią na ty”.


Dominika Łachmańska kl.Ib

więcej foto…

Podczas tegorocznego Pierwszego Dnia Wiosny o 10:40 odbył siękonkurs „Z mitologią na ty“. Konkurowały ze sobą klasy pierwsze. Organizatorami były p. E. Wierzbicka i p. A. Wronowska.
Na czwartej godzinie lekcyjnej wszyscy zebrali się w hali gimnastycznej.
Konkurs składał się z pięciu konkurencji:
– napisanie listu do Zeusa,
– narysowanie portretu boga – Zeusa,
– quiz wiedzy o mitologii,
– opowiadanie mitu,
– inscenizacja mitu.
Obie klasy wykazały się dużą wiedzą i pracowitością. Zmagania wysoko punktowało jury w składzie: p. E. Balińska, p. E. Siemiątkowska, p. A. Pastewka.
Konkurs zakończył się ok. 12:20. Zwyciężyła klasa I a, która zdobyła 56 punktów, natomiast I b uzyskała 51 punktów.
Gratuluję klasom pierwszym pomysłowości oraz dużej wiedzy na temat mitologii.

„XI Turniej o Mistrza Dobrych Manier”


Uczestnicy konkursu

więcej foto…

18 grudnia na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się jedenasty konkurs o tytuł „Mistrza Dobrych Manier”
Konkurs był organizowany przez panią Anetę Wronowską. W jury zasiadły: pani Iwona Ochtabińska, pani Elżbieta Wierzbicka oraz pani Katarzyna Ciok. Konkurs poprowadził Arkadiusz Szwejk, a punkty zapisywał Paweł Szwejk.
Każdą klasę reprezentowało dwoje przedstawicieli Ia: Bartosz Ochtabiński i Damian Gregorczyk; Ib: Paweł Durka i Patryk Rzewnicki; IIa: Aneta Mosakowska i Magdalena Sierzan; IIb: Aleksandra Fachmańska i Natalia Ogonowska; IIc: Piotr Maluszewski i Tomasz Buta.
Pierwszą konkurencją było udzielenie odpowiedzi na pytania otwarte dotyczące trzech dziedzin: używania zwrotów grzecznościowych, tradycji obchodzenia świąt Bożego Narodzenia oraz zachowania przy stole. Druga część była łatwiejsza, gdyż trzeba było wybrać odpowiedź a, b lub c, a w trzeciej odpowiadaliśmy, podnosząc kartkę „Tak lub Nie”.
Następnie układaliśmy wyrazy z rozsypani – to była czwarta konkurencja. Przed ostatnią częścią konkursu były odczytane scenki rodzajowe. Każda grupa musiała wychwycić jak najwięcej błędów popełnionych przez bohaterów. I na sam koniec jury oceniło stroiki wykonane przez uczestników w domu.
Po zliczeniu punktów okazało się, że klasy: Ib i IIa, miały taką samą liczbę punktów, więc musiały odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Lepiej wypadła klasa Ib i zajęła trzecie miejsce.
Oto wyniki:
I miejsce- klasa IIb
II miejsce- klasa IIc
III miejsce- klasa Ib
Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym konkursie. Zachęcam innych do udziału w nim za rok.
Aleksandra Łachmańska kl.IIb

Święto Odzyskania Niepodległości


W piątek 8 listopada 2013r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości.W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście: Kombatanci Rzeczpospolitej Polskiej i byli więźniowie polityczni, władze gminy: Wójt p. Michał Jasiński, przewodnicząca Rady Gminy p. Beata Jackowska, Inspektor ds. Oświaty p. Justyna Szczesna, ksiądz proboszcz Sławomir Filipski, członkowie Klubu Seniora oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Krystyna Kucińska.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Małgorzata Bartosiewicz. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IIa, IIIc, IIb i Ib pod opieką p. Elżbiety Wierzbickiej i p. Anety Wronowskiej.
W rolę narratora wcielił się Artur Kuc. Recytacje uświetnił wokal Ali Czarneckiej, która zaśpiewała „Śpiewkę 1920” oraz Marty Jakubiak, która akompaniując na gitarze, zaprezentowała utwór pt. „Miejmy nadzieję”. Na zakończenie Alicja Jaglarska przypomniała „Sen o Warszawie”.
Po występie zabrali głos zaproszeni goście: Kombatanci recytowali wiersze o tematyce patriotycznej, a wójt i ksiądz proboszcz mówili o tym, jak w czasach pokoju być patriotą.
Dzięki takim świętom młode pokolenie przypomina sobie o tych, którzy polegli w obronie kraju i o ponadczasowych wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Marcin Herbich      Natalia Kuczyńska i Milena Głowacka     Pamięć

więcej foto…

ROK 1918 w gimnazjum


14

więcej foto…

10 listopada 2011 r. w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Karniewie odbyło się przedstawienie pt. „Rok 1918” z okazji Dnia Niepodległości. Widowisko przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem pani Elżbiety Wierzbickiej – nauczycielki historii oraz pani Anety Wronowskiej – bibliotekarki. Na uroczystość przybili zaproszeni goście: wicewójt  Gminy Karniewo – pan Grzegorz Cesarski, przewodnicząca Rady Gminy – pani Beata Jackowska, ksiądz proboszcz Sławomir Filipski,  przedstawiciele Związku  Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz członkowie Klubu Seniora. Widowisko rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Roty. Młodzi artyści przybliżyli słuchaczom codzienność przeciętnej, polskiej rodziny żyjącej w roku 1918. Niecodzienna scenografia, dialogi oraz pieśni pozwoliły widzom przenieść się w klimat tamtych lat oraz zrozumieć problemy ludzi z poprzedniej epoki. Nie zabrakło wzruszeń i słów podziękowań kombatantów. Po spektaklu zaproszeni goście oraz aktorzy udali się do świetlicy szkolnej na słodki poczęstunek.