Rodzicu – przeczytaj

Rodzicu!

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

Znajdą tu Państwo publikacje z zakresu psychologii i pedagogiki

– dotyczące wychowania dzieci.

Poniżej są krótkie recenzje wybranych książek.
 
 
„Dzieci, alkohol, narkotyki” Ruth Maxwell.
Znalezione obrazy dla zapytania „Dzieci, alkohol, narkotyki” Ruth Maxwell.

Uzależnienia wśród młodych ludzi są coraz częstszym zjawiskiem. Pośpiech, brak czasu ze strony rodziców, coraz wyższe wymagania, problemy dojrzewania, to wszystko wywołuje u dorastających dzieci lęk i zagubienie. Niektóre z nich nie potrafią sobie poradzić ze swoimi problemami i uciekają w różnego rodzaju używki. To może zdarzyć się w każdej rodzinie.

Książka „Dzieci Alkohol Narkotyki” pomoże zrozumieć, jak doszło do uzależnienia, jak wyniszcza ono organizm, jak reagować, gdy padnie podejrzenie o nałóg oraz jak można pomóc zbłąkanym dzieciom i przerażonym, czasami niczego nie świadomym rodzicom.

Odzyskaj władzę rodzicielską i stań się receptą dla siebie i swojego dziecka. Uzależnienie od jednej używki prowadzi do uzależnienia od drugiej i tak powstaje błędne koło, które trzeba przerwać jak najszybciej się tylko da.

 
„Jak wychować dziecko, które mówi:
NIE ALKOHOLOWI I NARKOTYKOM!” David J. Wilmes.
Znalezione obrazy dla zapytania „Jak wychować dziecko, które mówi: NIE ALKOHOLOWI I NARKOTYKOM!” David J. Wilmes.
Autor w swej książce przekonuje, że rodzice mogą – i muszą – chronić swoje dzieci przed uzależnieniami. Podaje wskazówki, jak postępować, aby wychować szczęśliwe, pewne siebie dziecko, które będzie potrafiło powiedzieć alkoholowi i narkotykom:: NIE! Jest to podręcznik, który uczy zapobiegania, nie walki z uzależnieniem. Autor mówi o konieczności wykształcenia w dzieciach takich podstawowych umiejętności, jak niezależność, zdolność do komunikacji z innymi i wyrażania siebie bez obawy przed krytyką czy ośmieszeniem. Umiejętności te wzmocnią dziecko, pozwolą na budowanie szczerych, wartościowych związków, dadzą siłę, by oprzeć się presji rówieśników. Każdy rodzic, który przeczyta tę książkę z uwagą i zastosuje się do zaleceń w niej zawartych, zyska wiedzę, dzięki której ochroni dziecko przed dramatem uzależnienia
 
„Współuzależnienie” Przewodnik dla nowego pokolenia M. Beattie
Znalezione obrazy dla zapytania „Współuzależnienie” Przewodnik dla nowego pokolenia M. Beattie
 

Przede wszystkim jest to książka „dla nowego pokolenia” – tych, którzy w momencie publikacji „Końca współuzależnienia” byli jeszcze dziećmi, teraz zaś cierpią z powodu uzależnienia bliskich osób w swoim otoczeniu. Dużo uwagi poświęca też autorka podwójnie uzależnionym, a więc tym, którzy są uzależnieni i współuzależnieni jednocześnie. Takich osób, jak twierdzi Melody Beattie, jest bardzo dużo, gdyż wielu uzależnionych od substancji psychoaktywnych pochodzi z rodzin,w których się tych substancji nadużywa.
Książka daje nadzieję lepszego, szczęśliwszego i spełnionego życia. Kiedy zaczynamy troszczyć się o siebie, braki z przeszłości stają się naszymi mocnymi stronami. Wielu współuzależnionych cechują lojalność i oddanie. Wypełniają swoje obowiązki. Popadają w obsesję, ale są przy tym wytrwali. Chcą nieść pomoc i gdy nauczą się, jak pomóc sobie, potrafią to robić. Wielu z nich zostaje liderami, ludźmi, którzy potrafią zmienić świat.
.
.

„Złość u młodzieży Jak sobie z nią radzić”

Znalezione obrazy dla zapytania „Złość u młodzieży Jak sobie z nią radzić”


Złość jest zdrowa. Złość to pasja, energia, zaangażowanie, bycie żywym. Niekiedy złość bywa reakcją na jakąś sytuację. Napędza twórczość. Posuwa rzeczy do przodu. Oczywiście, strasznie ważną rzeczą jest to, jak złość się przejawia: rozbijanie przedmiotów, znęcanie się nad ludźmi, bicie ich czy wyzywanie nigdy nie bywa ani zdrowym, ani akceptowanym sposobem wyrażania złości. Niemniej dla niektórych młodych ludzi są to jedyne sposoby jej ujawniania wtedy, gdy wydaje im się, że nikt ich nie słucha. Książka radzi, jak pracować z rozdrażnioną młodzieżą, ukazuje uniwersalne rozwiązanie, jakim jest metoda „zarządzania złością”.

 

„Nie bójmy się nastolatków”

Znalezione obrazy dla zapytania „Nie bójmy się nastolatków”

 

Jak ludzie dorośli, rodzice mogą spełnić rolę przewodnika młodych?

Jak odpowiadać na trudne pytania wieku młodzieńczego: o miłość, śmierć, istnienie Boga lub przyjaźni?

I wreszcie, czy rzeczywiście pozwalamy im przejąć stery, stać się dorosłymi?

Czasami nas irytują, nie zawsze potrafimy je zrozumieć. Trudno sprawować nad nimi opiekę i zapewnić uczucia, jakie jesteśmy im winni. Choć sądzimy, że dobrze je znamy, nastolatki chcą dorastać i często wymykają się spod naszej kontroli. Są nam jednocześnie i bliskie i dalekie… Psycholog Jacques Arenes z wyczuciem i realizmem proponuje modele wychowania, które pomogą zbudować prawdziwą solidarność między młodzieżą i dorosłymi, bez wzajemnych oskarżeń i nieufności.

„Jak wytrzymać z nastolatką”

Znalezione obrazy dla zapytania „Jak wytrzymać z nastolatką”


Jak wytrzymać z nastolatką to poradnik dla ojców, którym przyszło zmierzyć się z kataklizmem, jakim bez wątpienia jest przemiana „córeczki tatusia” w „nastoletnią pannicę”. Napisany został z humorem, sarkastycznym zacięciem i bez wątpienia dogłębną znajomością tematu przez długoletniego praktyka: zaprawionego w bojach ojca dwóch nastoletnich córek.

„Jak mówić, żeby dzieci się uczyły”
Znalezione obrazy dla zapytania „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły”
 

Jak radzić sobie z uczuciami, które przeszkadzają w nauce- siedem sposobów zachęcania dzieci do współpracy – pułapki stosowania kar – wspólne rozwiązywanie problemów.Poradnik z doświadczeniami rodziców i nauczycieli – prosty i skuteczny! Autorkom książki pomagały w pracy dwie nauczycielki. Książka pokazuje niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu i wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.

 

„Jak mówić do nastolatków żeby nas słuchały,

jak słuchać żeby z nami rozmawiały”

Znalezione obrazy dla zapytania „Jak mówić do nastolatków żeby nas słuchały,  jak słuchać żeby z nami rozmawiały”

W swojej nowej książce autorki poruszają typowe problemy wieku dorastania,
piszą o zagubieniu, o pragnieniu akceptacji, o młodzieńczym buncie,
przekorze i potrzebie decydowania o sobie, jaką odczuwają prawie wszystkie nastolatki. Poruszają także kwestie związane ze zmianami obyczajowymi, przedwczesnym zainteresowaniem seksem, łatwym dostępem do narkotyków, niebezpieczeństwami związanymi z szerokim dostępem do mediów.
 
„Dar dysleksji”
Znalezione obrazy dla zapytania „Dar dysleksji”
 

Ronald D. Davis, podobnie jak inni dyslektycy, został obdarzony niezwykłymi zdolnościami twórczymi i wyobraźnią. Dorastał, nie mogąc zrozumieć, dlaczego jednak nie potrafi normalnie funkcjonować w szkole, a nauczyciele uważali go za `opóźnionego`. Przeżywając liczne porażki i niepowodzenia, został w końcu inżynierem, biznesmenem i rzeźbiarzem. Mając trzydzieści osiem lat, dokonał zaskakującego odkrycia, które pozwoliło mu po raz pierwszy przeczytać całą książkę w ciągu kilku godzin. Odkrycie to zainspirowało Davisa do stworzenia rewelacyjnych metod, które prosto i jasno przedstawił w niniejszej książce, tak że każdy – nauczyciel, rodzic, terapeuta czy dyslektyk – może je zastosować, z powodzeniem przezwyciężając trudności, jakie sprawia dysleksja.

„Kiedy rodzeństwo się kłóci”

Znalezione obrazy dla zapytania „Kiedy rodzeństwo się kłóci”

Skuteczne metody rozwiązywania konfliktów. Poradnik dla rodziców i pedagogów. Trzymać się z boku czy wtrącać się, robić awantury czy ignorować? Co jest właściwym rozwiązaniem? Jeśli tylko zrozumiecie właściwe przesłanie ukryte za kłótnią, możecie zaradzić konfliktom. W tej książce znajdziecie rozwiązania, które pomogą całej rodzinie, ponieważ dzięki mądrym rodzicom relacje między rodzeństwem mogą rozwijać się pozytywnie. Wiele przykładów z życia codziennego i praktycznych wskazówek przedstawionych tutaj pomoże wszystkim w budowaniu spokojnych i niosących więcej wzajemnego szacunku relacji. Typowe sytuacje wychowawcze i sposoby ich rozwiązywania przedstawione są w niniejszej książce w formie komiksów.

Olga Castanyer

„Jak docenić samego siebie”

Znalezione obrazy dla zapytania Olga Castanyer  „Jak docenić samego siebie”


Asertywność to dla jednych metoda strzeżenia własnych praw;

dla drugich sposób na to, by nie być poniewieranym przez

innych ludzi. Tak czy owak jest ona sposobem podnoszenia

własnych umiejętności życia społecznego. W niniejszej książce

temat ten zyskuje jeszcze jeden aspekt: asertywność została

połączona z samooceną i przedstawiona jest jako droga

podnoszenia prawidłowej samooceny.

Jeśli lubimy i szanujemy samych siebie, będziemy zdolni kochać

i szanować innych ludzi. Zaś jedyną drogą do tego jest rozwinięcie

zdrowej samooceny, która pozwoli nam osiągnąć pewność

własnej, niepowtarzalnej, osobowej wartości i pomoże bronić

naszych praw bez naruszania praw bliźnich. Ale jak to osiągnąć?

Jak zdobyć szacunek do samego siebie? Za pomocą przykładów

i ćwiczeń niniejsza książka stara się udzielić odpowiedzi na

postawione wyżej pytania, a tym samym stać się podręcznikiem

pomocnym w rozwijaniu zdrowej asertywności w ramach

zrównoważonej samooceny.

Colin i Margaret Sutherland

„Uwolnij się od depresji”

Znalezione obrazy dla zapytania Colin i Margaret Sutherland  „Uwolnij się od depresji”


Przeszłości nie da się zmienić. Czasem nie warto więc rozpamiętywać tego, co było, i roztrząsać przyczyn depresji. Lepiej zacząć budować lepszą przyszłość, starając się minimalizować ryzyko nawrotów choroby. Książka ma charakter praktyczny. Każdy rozdział zawiera ćwiczenia wprowadzające krok po kroku w odpowiednie strategie, bardzo łatwe do zastosowania w codziennych sytuacjach. Dzięki nim nauczysz się:

– panować nad negatywnymi myślami i przemieniać je w myśli pozytywne,

– kontrolować swój nastrój przez rozluźnienie mięśni, odpowiedni sposób oddychania, właściwą dietę, zdrowy sen,

– dbać o relacje z bliskimi, tak by twoje życie osobiste dawało ci wiele satysfakcji,

– analizować to, co mówisz, aby słowa nie wpływały źle na twoje samopoczucie,

– używać wyobraźni jako potężnego narzędzia wypełniającego życie pozytywną energią.